Jubilation singer proves he’s still leading the game

0
637
Eddy kenzo. Photo credit eddykenzo.com

Eddy Kenzo emerged the biggest winner at the inaugural edition of The Uganda Music Awards (TUMA) which were held at Kampala Serena Hotel on Friday evening.

The “Stamina” star won four of the seven categories in which he had been nominated. The singer was not in attendance at the award gala night won Artiste of the year, Best Male Artiste, Best Urban and Song of the year awards.

Meanwhile, Team No Sleep queen Sheebah Karungi, “Wale wale” singer Jose Chameleone, Musawo singer Winnie Nwagi and Dancehall star Ziza Bafana walked home empty-handed.

Below is the full list of winners:

Artiste of the year

1.Eddy Kenzo (Winner)

  1. Sheebah Karungi
  2. David Lutalo
  3. Jose Chameleone
  4. Bobi Wine

Best Female Artiste

  1. Winnie Nwagi
  2. Sheebah Karungi
  3. Lydia Jazmine
  4. Fille
  5. Rema Namakula
  6. Irene Ntale (Winner)

Best Male Artiste

  1. Eddy Kenzo (Winner)
  2. David Lutalo
  3. Ziza Bafana
  4. Ykee Benda

Best Music Video

  1. Banyabo by Rema Namakula
  2. Jubilation by Eddy Kenzo
  3. Mariana by A Pass
  4. Wantegula by Abaasa (Winner)
  5. He Go Down by Irene Ntale

Best Breakthrough Atiste

  1. Ceaserous – Dangerous
  2. Da Agent – Mayi Mayi
  3. Moroots – Kings and Queens (Winner)
  4. B2C – Tokigeza
  5. Kenneth Mugabi – Naki
  6. Ykee Benda – Farmer Remix

Best Producer

  1. Kuseim
  2. The Weezy (Winner)
  3. Danz Ku Mapeesa
  4. Diggy Baur
  5. Nessim

Best Ragga/Dancehall artiste

  1. Vampino – Smart Wire
  2. Cindy Sanyu – Still Standing
  3. Voltage Music – Pull Up
  4. Ziza Bafana – Tulimajje
  5. Rabadaba – Yo Body (Winner)

Best Regional Artiste (Central)

  1. B2C- Tokigeza
  2. Ceaserous – Dangerous (Winner)
  3. Eddy Kenzo – Addicted
  4. Ziza Bafana – Tulimajje
  5. Maro – Nziranago

Best Regional Artiste (Eastern)

  1. Candy man – Epucit
  2. Isaiah Destiny – Mbolele (Winner)
  3. Josh Buxton – Akalimo
  4. Mr Oj – Yongayo
  5. Mas de rapper

Best Regional Artiste (Western)

  1. Qreaus – Rukundo
  2. Hakamukiga – Enzamba Egambe
  3. Sabasaba Atatya Mbeera
  4. Kigambo Araali – Tooro k’okasemera (Winner)

Best Regional Artiste (Northern)

  1. Gbaraspoken – Kapia
  2. Smokie Allan – No Cry/ My loving
  3. Judas Rap Knowledge – Last King of Payira
  4. Blamo & Laxzy – Kunu
  5. MC Wang Jok – Wang Pedding (Winner)

Best Traditional

  1. Candy man – Epucit (Winner)
  2. Davie Mex – Motherland
  3. Winnie Nwagi – Kano koze

Best Urban

  1. Eddy Kenzo – Jubilation (Winner)
  2. Naava Grey – Ndi
  3. Abaasa – Wantegula
  4. Sitenda – Nze Naawe
  5. Moroots – Kings and Queens

Fans Choice Award

  1. Nina Roz – Mekete (Winner)
  2. Lydia Jazmine – Cherry
  3. Juliana Kanyomozi – I’m Still Here
  4. B2C – Tokigeza
  5. Ceaserous – Dangerous

Gospel Artiste of The Year

  1. Levixone – Esaala
  2. Coopy Bly ft Wilson Bugembe – One Body
  3. Exodus – Nyinimu
  4. The Collective – Amen
  5. Brian Lubega – Wakitibwa (Winner)

Song of The Year

  1. Eddy Kenzo – Jubilation (Winner)
  2. Rabadaba – Yo Body
  3. Sheebah Karungi – Akuuse
  4. Navio – Njogereza
  5. Jose Chameleone – Agaatako
  6. Ziza Bafana – Tulimajje

Best Afro Fusion

  1. Navio – Njogereza
  2. Kenneth Mugabi – Naki
  3. Rema Namakula – Banyabo
  4. Afrie – Yodi Yodi (Winner)
  5. Naava Grey – Ndi

Best Artist in the Diaspora

  1. Ang3lina – Go Down
  2. Tindy Twyla – Secret Lover
  3. Mark Stel – I like
  4. Ferida Rose – Njabala (Winner)
  5. Ganda Boys

Best Dance Crew

  1. Ghetto Kids
  2. H2C (Winner)
  3. Clay Dance Company
  4. Tabu Flo Dance Company

Best Hip Hop

  1. Da Agent – Nkalabuka
  2. Byg Ben – Nzokuse (Winner)
  3. Gravity Omutuju – Musomesa
  4. St Nellysade ft Keko – Tukomyewo
  5. Ruyonga – God NDA

Best Reggae

  1. A Pass – Mariana
  2. Juliana Kanyomozi – I’m Still Here
  3. Bruno K – One for The Road (Winner)
  4. Jah Brixman – Mwagala
  5. General Czar-bu – Engeri Yokukwana

Best Kadongokamu Artiste

  1. Mathias Walukagga (Winner)
  2. Kazibwe Kapo
  3. Fred Sebatta
  4. Fred Sebbaale
  5. Willy Mukabya

Best Instrumentalist

  1. Kitanda Micheal (Winner)
  2. Joseph Sax
  3. Kiracho Njoroge
  4. Charmant
  5. Roy Kasika

Best Afro Pop

  1. Maro – Nziranago
  2. Bobi Wine – Aidah
  3. GeoSteady – Owooma
  4. Jose Chameleone – Agatako
  5. Fille Mutoni – Mbeera eno (Winner)
  6. Sheebah Karungi – Wadawa.

Academy Choice Award
Kaz Kasozi (Winner).

Humanitarian Award
Angella Katatumba (Winner).

Lifetime Achievement Award

Dr. Rose Mbowa (Winner).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here